Przedszkole Samorządowe nr 14
w Piotrkowie Trybunalskim

4 października - Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
zdjęcie
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Został on ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. W Polsce po raz pierwszy święto to zostało zorganizowane w 1993 roku. W naszym kraju cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.
Obchody tego Dnia mają na celu zmianę zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie, że to żywe istoty, które mają swoje prawa. Uwrażliwia się społeczeństwo na los bezdomnych i krzywdzonych zwierząt. Mówi się też o warunkach bytowych w schroniskach, sterylizacji bezdomnych czworonogów i nielegalnych hodowlach psów szkolonych do walk. Zachęca się też do adopcji, ponieważ wiele schronisk w tym dniu organizuje Dni Otwartych Drzwi.

Warto zastanowić się nad przygarnięciem zwierzątka, ponieważ jego posiadanie bardzo dużo uczy nie tylko dzieci, ale i wszystkich domowników. Między innymi tego, że zwierzę czuje tak samo jak człowiek i nie wolno go krzywdzić. Posiadanie zwierzątka uczy też obowiązkowości, podejmowania wyrzeczeń, empatii, szacunku do przyrody i konsekwencji. Przede wszystkim jednak zwierzę to wspaniały towarzysz zabaw, do którego można mówić bez przerwy, zwierzać się i przytulać, gdy akurat mamy taką potrzebę, a nie ma w pobliżu drugiej osoby.
 
Zastanawiając się nad przygarnięciem czworonoga, warto zdobyć nieco informacji na temat jego potrzeb, charakteru i sposobu bycia. Dla dziecka w wieku przedszkolnym najlepszym wyborem będzie pies lub kot, ponieważ najłatwiej z nimi nawiązać kontakt. Oczywiście na początku mały właściciel będzie potrzebował dużo pomocy i instruktażu podczas opieki nad zwierzątkiem, ale w miarę dorastania będzie mógł robić wszystko samodzielnie.

Posiadaczom zwierząt przypominamy, żeby w tym szczególnym dniu poświęcili swoim pupilom więcej uwagi i troski, aby mogli odczuć, że dziś obchodzą swoje święto. Pamiętajmy też, aby nie tylko październik, ale każdy miesiąc w roku był miesiącem dobroci dla zwierząt. Bądźmy wrażliwi na krzywdę każdego stworzenia, bo wszystkie one zasługują na naszą miłość i troskę.
powrót